środa, 12 października 2011

Wolności 40 ( Banhoffstrasse 25 ( ? )

Najbardziej chyba okazała z ocalałych przedwojennych choszczeńskich kamienic, znajdująca się na dzisiejszej ulicy Wolności pod nr. 40 ( Banhofstrasse ).Na powyższym zdjęciu, widnieje, jako numer domu, dopisana ręcznie liczba 26.Odnosi sie ona prawdopodobnie do kamienicy po prawej stronie( stojącej dawniej na dzisiejszym wylocie ulicy Konopnickiej),gdyż w spisie mieszkańców z 1924 roku dom pod numerem 26 zamieszkiwało aż czternaście rodzin .Ten , o którym tu mówimy nosił chyba numer 25, gdyż zgodnie ze wspomnianym spisem mieszkało w nim ich tylko sześc co czyni tę wersję bardziej prawdopodobną.
Jak widać na starych fotkach kamienica dotrwała do naszych czasów w niezmienionym stanie.Zachowały się nawet zdobienia ścian i balkonów.Budynek miał zatem wyjątkowe szczęście, gdyż na całej choszczeńskiej ulicy Wolności z walk w roku 1945 dotrwało raptem kilkanaście domów.
I widok z " lotu ptaka". Tak w 1942 roku wyglądało otoczenie domu o którym piszemy.
Jeśli ten dom przed wojną faktycznie nosił numer dwudziesty piąty, to w roku 1925 zamieszkiwały tu następujące osoby :Krüger Frida Ohne Beruf ,Krüger Friedrich Molkerei-Besitzer,
Krüger Henriette Molkerei-Besitzerin, geb. Gatz
Krüger Katharina Ohne Beruf
Krüger Kunibert Molkerei-Verwalter
Uecker Ewald Gewerkschaftssekretär 
A tu w całej swej dzisiejszej krasie.Gdyby nie reklamy, które psują wygląd ściany szczytowej, wyglądałby jeszcze ładniej.
I tu widoczny od tyłu patrząc od strony dzisiejszej ulicy Marii Konopnickiej.
Jesienią 2011 roku przechodził remont dachu i otrzymał nowe kominy a że mu z tym do twarzy widać na pozostałych fotkach.
Wykusz okienny z zachowanymi detalami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz