czwartek, 13 października 2011

Mostek nad kanałem lub Weiße Brücke


Jeden z bardziej ulubionych motywów spotykanych na dawnych arnswaldzkich pocztówkach.Trudno powiedzieć dlaczego, bo ani on ładny ani pokaźny. Ot, zwykły drewniany mostek, przerzucony nad ciekiem wodnym wiodącym od jeziora Klukom w głąb miasta..
Z dawnego wyglądu nie pozostało do dzisiaj oczywiście nic. Prawdopodobnie jedynie przyczółki są przedwojenne, chociaż też do końca nie wiadomo czy nie były zbudowane już za naszych czasów.
W głębi po lewo, zabudowania ulicy Niedziałkowskiego ( Kampfstrasse) a bardziej na prawo, okolice dzisiejszej ulicy Piastowskiej (Martin- Luther-strasse)
Drzewo rosnące z prawej strony mostku, jest chyba tym samym, które widać na wcześniejszym zdjęciu.

Lata trzydzieste XX wieku.

Osiemdziesiąt lat później
Prawdopodobnie początek ubiegłego wieku.
W choszczeńskiej rzeczywistości Biały Mostek, nie znalazł chyba dla siebie zwyczajowej i powszechnie używanej nazwy. "Nad kanałem ( kanałkiem) " tak się go tylko nazywa.
Widok mostu znajdującego się po drugiej stronie kanału.Widoczny w tle budynek jest jednym z zabudowy, nieistniejącej dziś ulicy Kleiner Wall-  biegnącej dawniej równolegle do ulicy Piastowskiej-  zaczynającej się przy dzisiejszym budynku MBP a kończącym vis a vis dawnej " Oleńki"
Z trochę innej perspektywy, ale tak te miejsce wygląda dzisiaj.
Doskonale widoczne wały miejskie (Großer Wall )

W niemieckim nazewnictwie ten wodny ciek nazywany był Beguinenfliess.Fliess, czyli ciek, przepływ.Skąd natomiast pierwszy człon nazwy ?
Jaki fragment miejsca o którym mówimy przedstawia te zdjęcie ? Mnie nie przychodzi do głowy nic, poza tym, że mostek na zdjęciu jest tym o którym pisałem trochę wyżej.Ale skąd w takim razie ta woda znajdująca się na wprost ? 
Idylliczny widoczek z początków wieku. Trudno powiedzieć skąd ta fotka została zrobiona, ale naszego białego bohatera ledwie co widać ;)
W tym miejscu nasza Beguinenfliess zagłębia się w Choszczno.
Ochronna krata wygląda na starą.
I całość widziana od strony mostu na ulicy Niedziałkowskiego.

1 komentarz:

  1. Świetna wycieczka po dawnym mieście. Przyznać trzeba, że bardziej urokliwie wyglądało ono przed wojną...

    OdpowiedzUsuń