sobota, 15 października 2011

Ulica Wolności ( Bahnhofstraße )

Dzisiejsza ulica Wolności a dawniej główna arnswaldzka " arteria Bahnhofstraße ( po roku 1933 przemianowana na cześć wodza na adolf-hitler-strasse ). Widok w stronę dworca kolejowego.
Pierwszy pociąg z kierunku Szczecina przyjechał do Choszczna w roku 1847 roku i wtedy chyba rozpoczęła się rozbudowa miasta w kierunku linii kolejowej. Można więc podejrzewać, że już na początku ubiegłego wieku zabudowa ulicy Wolności była już całkowicie ukształtowana a wszystko co powstało później, to jedynie kosmetyczne dodatki.

Powyższa przedwojenna  pocztówka została wysłana w roku 1925 a tak ten fragment ulicy wygląda dziś.
Jak widać z całej starej zabudowy po tej stronie ulicy, zachowały się jedynie dwa budynki. Dzisiejszy Urząd Miejski oraz sąsiadująca z nim siedziba choszczeńskiego TBSu.Pomiędzy nimi stał jeszcze dawniej, nie zachowany do dziś - widoczny na starej pocztówce - budynek z oryginalnym piętrowym gankiem.
Na narożnym budynku można odczytać część szyldu z widniejącym na nim nazwiskiem Georg Pohl.

Zakładając, że dom na którym jest ona umieszczona, jest jednocześnie adresem firmy, to budynek ten w 1925 oraz1931 nosił numer 46 (ksiązka adresowa -  Pohl Georg Kohlenhandlung, Fette, Öle und Spedition [E][T] Bahnhofstraße 46) a więc na logikę dzisiejszy UM miał dawniej numer 45 a TBS 47.
Ale że z logiką rożnie bywa, mogę się mylić ;)
Ciężko poznać, że oba zdjęcia przedstawiają ten sam budynek. Dawniej dach ozdobiony był dwiema wieżyczkami, okna na parterze miały zupełnie inny wygląd a główne wejście znajdowało się od frontu. To, co - w mniej więcej - nie zmienionym kształcie zachowało się do dziś to: ilość kondygnacji, zarys balkonu oraz identycznie wyglądające okienka podpiwniczenia.

Tu widać podobieństwa dokładniej.
Ta z kolei pocztówka przedstawia dzisiejszy Urząd Miejski oraz choszczeński TBS ( dwa ostatnie budynki w głębi po lewo) z drugiej strony, czyli patrząc w kierunku głównego skrzyżowania z ulicą Piastowską i Boh. Warszawy. 
Po prawej stronie zdjęcia widoczna jest kamienica, która ( wraz z dwiema sąsiadującymi - których na pocztówce nie widać) zachowała się w prawie identycznym kształcie do dzisiaj.
Tak to miejsce wygląda 86 lat później.

Z bliska.


Parter zeszpecony został współcześnie, ale od pierwszego piętra w górę wszystko wygląda jak dawniej.Oczywiście część ze sklepem mięsnym po lewej stronie, nie jest tą jaką widać na starej fotce. Została dobudowana bodajże na początku lat osiemdziesiątych, chociaż trzeba przyznać że gdyby w 
swoim czasie odpowiednio ją otynkowano, wyglądałaby  " jak prawdziwa"
I rzut oka na całość.
Ulica Wolności 18. Tak wyglądał ten dom kiedyś. 
A tak prezentuje się dziś i gdyby nie durnowate reklamy, wyglądałby naprawdę dostojnie ;)
Ulica pomiędzy nim a UM, wiodąca na cmentarz ,nazywała się przed wojną Zum Friedchof.
Bardzo ładnie zachowane wejście do budynku i wyglądające na oryginalne drzwi.
Zdobienia otworów okiennych.
Widziany z boku od strony Magistratu.

Pozwoliłem sobie naruszyć prywatność TBSu ;)
Część poręczy i cała posadzka, pamiętają swoje dobre przedwojenne czasy.1 komentarz: