czwartek, 20 października 2011

Ulica Piastowska (Wallstraße)

Skrzyżowanie ulicy Piastowskiej z ulicą Chrobrego.To co dzisiaj jest całością, przed wojną dzieliło się na dwie ulice.Dzisiejsza Piastowska od głównego skrzyżowania do skrętu w Niedziałkowskiego, nazywała się Martin- Luther- Straße( a jeszcze dawniej Am Wall)  a dalej aż do styku z Jagiełły biegła jako Wallstraße.Ulica Chrobrego natomiast na Karl- Berg- Straße i dalej w kierunku Liceum jako Hindenburgstraße.Zdjęcie zrobione w roku 1930.
Tak ta krzyżówka wygląda dziś. Budynek na pierwszym planie, z frontu wygląda prawie identycznie.
Po prawej stronie widoczny dzisiejszy Klub Garnizonowy. Przed wojną  funkcjonował ponoć jako kasyno oficerskie
Zdjęcie z początku lat trzydziestych. Pierwszy z domów to prawdopodobnie ten, który dziś znajduje się zaraz za posesją mieszczącą plebanię kościoła pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej.Jak łatwo zauważyć wojna oszczędziła tę część ulicy Piastowskiej i gro budynków ocalało.
Zdjęcie zrobione z wałów miejskich. Jako ciekawostkę można podać, że widoczne na fotce schody, istniały w takiej samej postaci już przed wojną.
Plebania i kaplica Małej Parafii.Dość oryginalny  wygląd plebani to wynik przebudowy z lat 80tych.Ulica po prawej stronie to oczywiście dzisiejsza Kościuszki. Dawniej Monchstrasse czyli mnisia.
Ładnie zachowane budynki i dużo zieleni.

Przed wynalezieniem plastikowych okien, żaluzji i rolet, takie okiennice jak te na zdjęciu, były prawie na każdym przedwojennym choszczeńskim domu.

Jeśli nie liczyć nowych okien, ten budynek zachował się chyba w najmniej zmienionym stanie.
Bardzo ładny ogródek a i budynkowi nic nie brakuje.
I całość.
Klub garnizonowy.
Klub Garnizonowy widziany od strony  parku.

3 komentarze:

 1. Bardzo się cieszę, że piszesz o Choszcznie, o moim mieście.Mieszkam tuż, tuż, na Murze Południowym.
  Niestety - jestem przyjezdna - 1976r. - i nie mam poszukiwanych przez Ciebie zdjęć. Ale z myślą o tym blogu będę pytać wszystkich znajomych, którzy mogą coś mieć.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje za zainteresowanie :) Pocieszę Cie, że ja tu mieszkam kilkanaście lat dłużej a też ich nie mam.Mam jednak cichą nadzieję, że z czasem od kogoś kto na tą stronkę zajrzy "wypłyną" i coś mi się uda tu z nich wkleić.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ucieszyłam się bardzo z zamieszczonych zdjęć. Mieszkałam w Choszcznie 23 lata. Wspomnienia, wspomnienia. Proszę o jeszcze, będę czekała. Pozdrawiam serdecznie. Jestem także drutomanką i
  frywolitkomanką, szydełkomanką też. To są etapy mojego życiorysu.

  OdpowiedzUsuń