poniedziałek, 17 października 2011

Kino "Marzenie", choszczeński CHDK a dawniej Schimmings Konzert- und Theater-Säle

Początkowo sala koncertowo teatralna, potem kino o nazwie Filmpalast , nastepnie kino Capitol a w końcu  nasze swojskie " Marzenie" wraz z CHDK. Pocztówka ostemplowana w roku 1925. Budynek postawiony prawdopodobnie znacznie wcześniej i jak wynika z fotografii poniżej, bardzo możliwe że w roli sali teatralnej funkcjonował już od początku XX wieku.Dzisiejsza ulica Bohaterów Warszawy przy której znajduje się dziś, dawniej w tej akurat części, nosiła nazwę  Schützenstraße i co dziwne, przypadek zrządził że kino mieściło pod takim samym numerem jak dziś, czyli 17.


Fragment budynku otynkowany na biało jest na pewno oryginalny. Świadczy o tym profil dachu oraz to, że podczas remontu jesienią 2010 roku, po zbiciu starej elewacji bardzo ładnie widoczne były  zarysy  zamurowanych podczas powojennej odbudowy  okien.Część piętrowa dobudowana została być może w chwili zmiany funkcji budynku z sali teatralnej na kino, albo już po wojnie.To co z przodu, to prawdopodobnie  radosna twórczość z połowy lat siedemdziesiątych, kiedy choszczeńskie kino przechodziło modernizację.
Widok ogólny nie nastraja do optymizmu.Budynek jest po prostu brzydki i zaniedbany.Otoczenie zresztą również.
I widok od strony ulicy Kwiatowej ( Rosenstraße )
Czy to wnętrze naszej Schimmings Koncert und Theater Sale ?Prawdopodobnie tak. Ilość okien i ich kształt za tym przemawia, no i przede wszystkim ileż " sal" teatralnych mogło być na samym  początku wieku w tak małej mieścinie jak Arnswalde ?
Sala koncertowa i restauracja na świeżym powietrzu ? Bardzo możliwe. Tutaj, na fotce wysłanej w  1908 roku, wejście do niej.Po prawo płynie prawdopodobnie tak jak i dzisiaj, w sąsiedztwie kina i CHDKu - Stobnica.
Przed rokiem 1903.Tutaj trochę inne ujęcie niż na poprzedniej fotografii.Te kilkanaście stolików szumnie nazwanych Ogrodem Koncertowym, stało najprawdopodobniej na tyłach budynku, tam gdzie dziś znajduje się plac manewrowy do nauki jazdy, dom prywatny i garaże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz