wtorek, 11 października 2011

W XXV rocznicę wyzwolenia powiatu lub Kriegerdenkmal 1870/1


 W dzisiejszym Parku Moniuszki ( skąd akurat taki patron ? )od co najmniej ostatnich lat XIX wieku,    królował pomnik ku czci pruskich żołnierzy walczących w  wojnie francusko - niemieckiej w latach 1870/1
          Dziś Park Moniuszki wtedy Wilhelmplatz nazwany tak na cześć tego nobliwego pana ;)

 Pocztówka wysłana w roku 1925 a więc tak wyglądał pomnik na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku.Widoczne na zdjęciu armaty, stały na pewno w tym miejscu jeszcze pod koniec lat 50tych, kiedy już po symbolu pruskiego zwycięstwa dawno nie było śladu.
 Widok od strony ul. Wolności (Steintorstrasse).Widocznych na poprzednim zdjęciu armat albo nie ma, albo są po prostu z tej odległości niewidoczne.
         Ostatnia w czasie fotka arnswaldzkiego pomnika z około 1930 roku.W takim stanie przetrwał prawdopodobnie do czasu ofensywy Armii Radzieckiej w lutym 1945.W głębi po lewej widoczny budynek mleczarni a układ parkowych alejek do dnia dzisiejszego nie wiele się zmienił.


Tak te miejsce wygląda dziś. Samo otoczenie dawnego pomnika- oprócz niego samego oczywiście-  nie zmieniło się właściwie nic.Tylko wzniesienie na którym się dawniej znajdował wydaje się  większe, no okalające go niektóre parkowe drzewa są o osiemdziesiąt lat starsze, niż na ostatniej z przedwojennych fotografii.
Z boku.

(zdjęcie pobrane ze strony UM autorstwa p.K Jezierskiej)

Pamiątka z roku 1970. Do dziś właściwie wszystkie choszczeńskie uroczystości " ku czci" odbywają się właśnie w tym miejscu.Podejrzewam, że dlatego akurat tu, nie ze względu na to i tych, których ten obelisk upamiętnia, ale z racji ładnego położenia i  wygodnego dojścia z UM oraz kościoła NMP ;)


Trochę przez te lata urósł.


Sam kolumnowy kształt arnswaldzkiego pomnika oraz wieńczący go orzeł, musiały być bardzo w owym czasie popularne, gdyż w wielu ówczesnych niemieckich miastach wyglądały prawie identycznie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz