sobota, 8 października 2011

Ul. Boh. Warszawy ( Am Wilhelmplatz)

Przed wojną Miejskie Liceum dla Dziewcząt ( Städtische Höhere Mädchenschule
der Stadt Arnswalde
) dzisiaj budynek mieszkalny przy ulicy Bohaterów Warszawy 1. Zaraz za nim wjazd na miejski cmentarz a następnie zabudowania spółdzielni mleczarskiej  (Molkerei-Genossenschaft G.m.b.H.), która w takim samym charakterze przetrwała do czasów " transformacji" w latach 90tych ubiegłego wieku.W głębi widoczny jeszcze jeden zachowany z przedwojennej zabudowy budynek a dalej, aż do samego kina Marzenie "jedno wielkie nic"  Po prawej stronie dawny Plac Wilhelma - dzisiejszy Park  Moniuszki.

 Słupy oświetleniowe, samochody, jakaś nieszczęsna budka udająca sklep - poza tym wszystko prawie jak dawniej.

Bryła budynku przetrwała w zasadzie nie zmieniona za wyjątkiem dobudowanych albo już po wojnie, albo w czasie późniejszym od chwili zrobienia zdjęcia, mansard. W czasie działań wojennych w lutym 1945 roku mieścił się tu ponoć lazaret.
Trzeba przyznać, że odnowiony w ostatnich latach , z doprowadzoną do porządku elewacją, wygląda naprawdę ładnie.Dawna Am Wilhelmplatz a dzisiejsza Boh. Warszawy, bardzo dzięki niemu zyskuje.

Bardzo możliwe, że parkowe drzewa i nasz budynek są rówieśnikami. Na pierwszym planie widoczne oryginalne, leżące tu od kilkudziesięciu lat krawężniki.

En face ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz