sobota, 22 października 2011

Choszczeńskie Gimnazjum Publiczne ( Städtische Realschule )

Choszczeńskie Gimnazjum im. W. Jagiełły, dawniej podstawówka pod wezwaniem niesławnej pamięci generała Świerczewskiego ;) a jeszcze dawniej arnswaldzka .Städtische Realschule  Widok sprzed roku 1915.Sam budynek został prawdopodobnie postawiony około roku 1895, bo od tej właśnie daty taka forma nauczania, zaczęła ponoć w dawnym Choszcznie funkcjonować.Przez kilkadziesiąt lat swojego przedwojennego istnienia, kilkakroć zmieniała swoje nazwy. Zainteresowanych szczegółami odsyłam tu :   kliknij tu   Dziś szkoła mieści się przy ulicy Obrońców Westerplatte, która dawniej nosiła nazwę Beguinenstraße a sama stara fotka została zrobiona nie od strony ul. Chrobrego tylko " od tyłu" gdzie widocznie przed laty mieściło się główne wejście do budynku.
A tak to miejsce wygląda dobrą setkę lat później.Generalnie nic się przez ten czas nie zmieniło.Jedyna zauważalna różnica, to kształt górnych okienek ponad wejściami do budynku,.prawdopodobnie zmienionych jeszcze przed wojną.
I widok z boku od strony wałów.Szkolny dąb - niemy świadek jej historii-  jak stał sto lat temu tak stoi i dzisiaj.Całość psuje niestety podjazd dla dla niepełnosprawnych, ale cóż, to dzisiaj standard.
Szkoła widziana od strony ulicy B. Chrobrego.Budynek po prawej strony to sala gimnastyczna, który w takiej roli występuje od chwili powstania szkoły.Schowany głęboko pod  tynkiem, kryje się do dziś, tzw. pruski mur.

I tu ciekawostka. Polska powojenna farba, nie dała niestety rady farbie pruskiej i do dziś, spod tej pierwszej wyziera napis  "Elemantarschule"
Cały kompleks szkolny widziany od strony ul. Piastowskiej.Drzewka widoczne koło gościa, który zamiata chodnik - co widać na następnej fotografii-  rosną sobie spokojnie do dzisiaj.W głębi po lewo budynki, których już oczywiście nie ma.
Tak to wygląda dziś.
I z bliska.
Fragment dzisiejszej ulicy Obrońców Westerplatte ( Beguinenstraße ). Ten ściek widoczny na zdjęciu,to opisana już  tu Beguinensfliess, która w tamtych latach płynęła w sobie w najlepsze przez cały dzisiejszy Mur Południowy, przecinała ulicę Jagiełły mniej więcej na wysokości dzisiejszej Biedronki i wpadała do Stobnicy dopiero gdzieś w okolicach gazowni ( tak to przynajmniej pokazuje mapa z epoki )
Gimnazjum ( zaznaczone na czerwono) widziane z perspektywy wieży Dużego Kościoła. Zdjęcie powstało na pewno przed rokiem 1930, gdyż na miejscu gdzie dzisiaj stoi budynek BGŻ nie ma jeszcze nic a  na początku lat trzydziestych było już zabudowane.W pewnym sensie poraża fakt, że ze wszystkich domów widocznych na pierwszym planie, ocalała tylko szkoła, budynek Państwowej Straży Pożarnej i jeden jedyny dom mieszkalny stojący do dziś na rogu Chrobrego i ul. Mur Południowy.

Ciekawy jest widok który zobaczyć można na tym zbliżeniu.Wyraźnie widać, że pomiędzy dwoma głównymi wejściami, budynek liczy o jedną kondygnację więcej niż w roku 1915 i dzisiaj. Wytłumaczenie jest chyba tylko jedno. W okresie międzywojennym dobudowano jeszcze jedno piętro, które podczas działań wojennych zostało zniszczone a po roku 1945 już nieodbudowane.  I w ten dość radykalny sposób nasza Städtische Realschule powróciła do swoich źródeł ;)
Fragment wyjęty z mapy Choszczna, uzyskanej dzięki życzliwości pana Norberta  Gschweng
Jak można zauważyć na powyższym wycinku planu miasta sprzed roku 1945, plac na którym stoi dziś Gimnazjum był prawdziwym szkolnym zagłębiem Arnswalde. Pod poszczególnymi liczbami kryją się następujące szkoły.
42 - Madchen Volksschule  ( szkoła dla dziewcząt )
43- Handwerkl.Kreisber.Schule ( nie mam pojęcia co to jest. Chyba coś w rodzaju szkoły zawodowej)
44- Knaben Volksschule ( szkoła dla chłopców)
45 - Oberschule fur Jungen. ( tez dla chłopców ale chyba starszych i o wyższym stopniu nauczania ?  )
Podejrzewam, że takie przeznaczenie i takie nazewnictwo poszczególnych budynków to stan na rok 1945

Numer 46 oznacza oczywiście nie szkołę tylko " Feuerwehr" czyli nasza swojską Straż Pożarną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz